

Danmark er færdig ved EM.
Ottendedelsfinalen mod Tyskland blev endestationen for Kasper Hjulmands tropper, og derfor er det også afgjort, hvor meget DBU og spillerne får for slutrunden.
Ifølge Bolds oplysninger blev DBU sikret omkring 69 millioner kroner alene ved at kvalificere sig til EM, og derudover er der penge at hente ved at præstere til selve slutrunden.
Uafgjort giver 3,75 millioner kroner til fodboldforbundet, så der er lidt mere end 11 millioner kroner for de tre gruppekampe, og derudover giver det cirka 11 millioner kroner ekstra at nå ottendedelsfinalen.
Altså står DBU til at få cirka 91 millioner kroner i præmiepenge.
Artiklen fortsætter efter billedet

En del af dem går til alle omkostninger i forbindelse med hotel, fly samt CO2-bøde til UEFA, og så fordeles de resterende penge mellem DBU og spillerne.
Ifølge Bolds oplysninger får hver spiller i EM-truppen 690.000 kroner på baggrund af en ottendedelsfinale som resultat.
Bonussen var selvsagt blevet øget gradvist, hvis Danmark var nået længere i turneringen. Skulle landsholdet eksempelvis være gået hele vejen, ville det udløse cirka 2,2 millioner kroner til hver spiller.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

EM
Danmark

































