



- Hejsa, jeg hedder Albert.
Sådan lød det fra Albert Grønbæk efter debuten for det danske landshold.
Her valgte Rennes-danskeren at præsentere sig over for Bold og resten af den skrevne presse, hvor samtlige journalister også fik et håndtryk.
Det var derfor på ingen måde til at mærke på Grønbæk, at han havde taget Fodbolddanmark med storm i sin debut.
En debut, hvor han endda blev kåret som kampens bedste spiller i Parken.
- Det var en mega fed oplevelse. Det var noget helt specielt. Det var en drengedrøm at kunne gå ind og se et fyldt Parken.
Artiklen fortsætter efter billedet

Hvad gik der gennem tankerne på dig, da du kiggede rundt i Parken?
- Bare en kæmpe glæde. Jeg var også mega spændt og glædede mig helt vildt til, at kampen begyndte.
- Jeg har ikke været nervøs op til det. Jeg har mere været spændt. Så jeg synes, at mit spændingsniveau var rigtig fint, og jeg glædede mig egentlig bare.
Pakkede frygten væk
Albert Grønbæk blev onsdag kaldt til side af Lars Knudsen med følgende besked.
- Du starter inde torsdag mod Schweiz.
Det er umiddelbart en ret stor nyhed at få præsenteret som ung spiller, men det påvirkede ikke Grønbæk.
- Jeg var egentlig stille og rolig. Jeg forsøgte bare at holde roen. Jeg blev selvfølgelig mega glad, men det er også vigtigt, at man ikke bliver for glad.
- Det kan godt tage lidt af fokuset. Så jeg synes egentlig, at jeg ramte spændingsniveauet rigtig fint.

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix.
Der er vist heller ikke tvivl om, at Grønbæk netop havde styr på sit spændingsniveau.
Ja, han var faktisk flyvende på Parkens græstæppe, hvor han i den grad viste, at han hører til på landsholdet.
- Det er klart, at når man kommer som debutant, suger man gerne ekstra meget til sig i forhold til de lidt mere erfarne spillere.
- Men jeg ville heller ikke være bange for at vise, hvad jeg kunne. Selvfølgelig prøvede jeg så godt som muligt at bidrage til holdet.
- Jeg synes egentlig, at jeg gjorde det fint og havde også regnet med, at jeg kunne have en impact, siger Albert Grønbæk.
23-årige Albert Grønbæk har mulighed for at få sin anden landskamp på søndag.
Her skal Danmark igen i aktion, når Serbien gæster Parken.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Danmark
UEFA Nations League A





































