2024-06-16 16:33:56

Per Wind er rørt: Jeg bliver sgu helt stolt

Jonas Winds far, Per Wind, er taget til Stuttgart for at følge sin søns EM, og han er mere end almindeligt stolt inden braget mod Slovenien.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Stuttgart
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 1. runde

FT

SVN

1 - 1

DAN

Der er titusindvis af danskere i Stuttgart for at se Danmarks første kamp ved EM mod Slovenien. Og blandt dem er også et særdeles kendt ansigt – nemlig Per Wind: Tidligere landsholdsmålmand og far til Jonas Wind.

Ham fangede Bold i fanzonen Stadtgarten, og der var ingen tvivl om, at den tidligere team manager i FC København var følsom inden EM-braget.

- Det er fantastisk. Jeg bliver sgu helt rørt og stolt på hans vegne. Også når der er så mange danskere hernede. I kan jo bare se, at alt er rødt og hvidt. Det er vildt. Vejret er også med os. What’s not to like? Det bliver en kæmpe fest, siger Per Wind.

Den stolte far havde da også allerede været i kontakt med sin søn i den danske landsholdslejr.

- Jeg har snakket med ham.

Er der godt humør i landsholdslejren?

Artiklen fortsætter efter billedet

EM -Per Wind er rørt: Jeg bliver sgu helt stolt
Foto: Bold

- Det synes han, at der er. Jeg synes også, at man kan se på de referater, som I kommer med. Der er god stemning. Jeg er sikker på, at de får et godt EM og forhåbentlig starter i aften med en sejr. Det ville bare være super, siger Per Wind.

Danmark møder Slovenien klokken 18.00, og en god start er altafgørende for den videre turnering. Sådan en er Per Wind helt sikker p.

- Jeg siger 2-0.

Første målscorer?

- Jonas Wind.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 1. runde

FT

SVN

1 - 1

DAN

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce