Danmark kender nu vejen til sommerens VM.
Nordmakedonien venter i semifinalen i Parken, hvorefter en eventuel finale er mod vinderen af semifinalen mellem Tjekkiet og Irland.
Bold snakkede kort efter lodtrækningen i Zürich med landstræner Brian Riemer.
- Mine umiddelbare tanker var, at vi gerne ville undgå Sverige. Selvom de har været i en dårlig periode, så er det et hold med en stor international topkvalitet, og vi har historisk noget i opgør mod dem, som kunne gøre det ekstra mærkeligt, så jeg er glad for at undgå dem.
- I en eventuel finale havde jeg tænkt Polen og Albanien, som de værste. Alle fortjener at være der, men de to nationer har vist noget ekstra, siger Riemer.
Artiklen fortsætter efter billedet

Ved torsdagens lodtrækning kom det samtidig på plads, at en eventuel finale ikke bliver i Parken, men på udebane.
- Jeg tror, at alle i salen (i Zürich, red.) sad og håbede på at få hjemmebanen, men når det så er sagt, så er det, hvad det er. Kvaliteten på banen kommer til at afgøre det.
- Og vi har haft super god opbakning på udebane, så jeg er sikker på, at der kommer fuld støtte.
Brian Riemer mener, at en finale mod Irland kan sammenlignes med det opgør, som Danmark netop har spillet mod Skotland.
- På nogle områder er de lidt samme type som Skotland med deres kultur. Tjekkiet er lidt anderledes, men de har før i tiden vist store resultater.
Uanset hvem Danmark eventuelt ender med at møde, er målet soleklart for landstræneren.
- Jeg ser det som kampe, der skal vindes. Mit mindset er, at vi skal til VM.
Før lodtrækningen udtalte Brian Riemer, at han fortsat ikke har lagt skuffelsen fra Skotland-kampen bag sig, hvorfor han egentlig ikke havde lyst til at sidde ved lodtrækningen.
Det ændrede sig undervejs.
- Den, der 'tåge', som jeg havde inden, forsvandt, fordi det blev konkret, og det gjorde, at jeg nu ved, hvem jeg skal begynde at analysere, når jeg påbegynder mine forberedelser.
- Det var lidt det sidste skridt, jeg manglede for, at jeg kunne lægge det sidste bag mig, så nu kigger jeg fremad, afslutter landstræneren.
Semifinalen, Brian Riemer kigger frem mod, spilles den 26. marts, mens en eventuel finale venter den 31. marts.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Danmark
VM kval. UEFA


































