Morten Wieghorst er raskmeldt igen.
Wieghorst skulle efter planen have været landstræner ved seneste landsholdssamling, men han sygemeldte sig med milde symptomer på stress.
Nu er han klar igen, men i stedet for at vende tilbage til landstrænerjobbet, så bliver han igen assistenttræner.
Denne gang for Lars Knudsen.
Det er den helt rigtige beslutning, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg har det godt og er rigtig glad for, at jeg kan genoptage arbejdet.
- Jeg er samtidig taknemmelig for den støtte, jeg har fået fra DBU, og for at vi har fundet en løsning, som er den helt rigtige for mig lige nu.
- Det har været fantastisk at se, hvordan Lars og holdet har præsteret, og jeg glæder mig til igen at være en del af vores stærke team, siger Morten Wieghorst til DBU's hjemmeside.
Læs mere om det nye trænersetup på herrelandsholdet her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Danmark






























