Fredag ramte en stor nyhed traditionsklubben Esbjerg.
2. divisionsklubben er efter flere år med dårlig økonomi kommet under rekonstruktion.
Bold og flere andre medier skrev efterfølgende, at Esbjerg som følge af rekonstruktionen kan se frem til at blive fratrukket seks point. Potentielt kan det endda blive hele ni point. Ritzau fik bekræftet informationen af Divisionsforeningen.
Men den tolkning af DBU’s love er advokat Søren Christensen Volder ikke enig i. Han er sat i spidsen for Esbjergs rekonstruktion, og han fortæller til Bold, at han ikke mener, at Esbjerg bør fratrækkes seks point lige nu.
- I DBU’s love, paragraf 33 stk. 1, står der, at en klub fratrækkes seks point, hvis klubben selv indgiver en begæring om rekonstruktionsbehandling eller konkurs til skifteretten.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er ikke tilfældet her. I denne sag er det en kreditor, der har indgivet begæring om rekonstruktion, og derfor vil jeg undersøge og udfordre, om Esbjerg skal fratrækkes seks point, som flere medier har anført. Men det er korrekt, at tre point i følge DBU's regelsæt vil blive frataget ved en stadfæstelse, udtaler Søren Christensen Volder til Bold.
Esbjergs rekonstruktion betyder helt konkret, at man trykker på pauseknappen for selskabets gæld, så man skaffer et pusterum til at finde en holdbar løsning for klubbens fremtidige økonomi.
I mellemtiden fortsætter driften, og dermed får alle udbetalt løn. Fodboldkampe afvikles ligeledes som planlagt.
Søren Christensen Volders første opgave bliver at få styr på den nuværende økonomi i klubben, siger han.
- Først skal vi lave et kasseeftersyn for at finde ud af, hvor galt det står til. Lige nu ved jeg ikke andet end det, selskabet selv har offentliggjort. Det offentliggjorte materiale viser en negativ egenkapital på syv til otte millioner kroner.
- I første omgang skal vi lappe hullet, i anden omgang skal vi forsøge at sikre sponsoraftaler og andre indtægtskilder, som gør, at man kan lave et holdbart budget for det kommende år.
I øjeblikket er Esbjergs ejerskab oppe i det uvisse, og det bliver nu Søren Christensen Volders opgave at finde en fremtidig løsning.
De seneste år har klubben været på amerikanske hænder, og det er ikke til at sige, hvordan det ender på den anden side af rekonstruktionen.
- Alle bolde er i luften. Nu er det så vores opgave at gribe de bolde og fremlægge det for kreditorerne. Forhåbentlig kan vi der få opbakning til én af flere mulige løsninger.
Kan alle i princippet komme med et bud?
- Ja, sådan er konkursloven i princippet. Der er også den mulighed at nedskrive den nuværende aktiekapital og tegne nye aktier. I den proces er der jo også mulighed for at lave andre ejerkonstellationer.
Så Paul Conway kan faktisk blive i klubben?
- Det kan man ikke vide. Det er vores opgave at finde en eller flere løsninger, vi tror på. Så er det i sidste ende kreditorerne, som beslutter, hvilken af løsningerne, de finder bedst og mest robust, udtaler Søren Christensen Volder til Bold.

Esbjerg fB
CampoBet 2. division



































