De forsøger så vidt muligt at holde spillet på banen adskilt fra alt det, der foregår uden for stregerne i Esbjerg.
Men det kan være svært, når man spiller i en klub, som i snart tre år har været mest i fokus for dets ejerskab.
Og for nuværende er det amerikanske Esbjerg Investment Ltd., som har det i den gamle fiskerby.
En lokal styregruppe ønsker dog at fravriste dem ejerskabet i klubben, men amerikanerne har ikke været tilfredse med tilbuddet.
Det til trods for, at klubkassen eftersigende snart er tom, og de nuværende ejere endnu ikke har præsenteret en plan for, hvordan man vil redde Esbjerg fB.
En plan som den lokale styregruppe derimod står klar med.
Og netop derfor har de lokale indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling den 26. februar, som forhåbentlig skal kaste lys over EfB's fremtidige ejersituation.
Og det har man bemærket i Esbjerg-truppen.
Mens den lokale styregruppe har præsenteret deres køreklare plan for de ansatte i klubben, savner forsvarsspilleren Jesper Lauridsen nemlig modspillet fra klubbens nuværende ejere.
- Vi har kun hørt de lokales planer fremadrettet, og hvad der kunne ske, hvis de kunne overtage klubben.
- Og det ville være rart, hvis vi også kunne få den den anden vej om, hvordan udsigterne ser ud på lang sigt?
- Der er jo også mange, der har kontraktudløb, og det giver noget usikkerhed, fortæller 32-årige Lauridsen til Bold.
Selv har den tidligere FC Midtjylland-spiller kontraktudløb i sommeren 2025.
Håber ikke på det ene eller det andet
På banen går det ganske godt for EfB, hvor man topper 2. division med hele 43 point for bare 16 kampe og har et forspring på 13 point til Aarhus Fremad, som på tredjepladsen lige uden for oprykningspladserne.
Dermed har det lignet, at der - efter et par katastrofale sæsoner med nedrykning til 2. division og senest en misset oprykning - er kommet styr på det sportslige.
Esbjergs Jesper Lauridsen har selv været plaget af en skade det meste af efteråret, men er stadig en af de mest erfarne i truppen.
Han fortæller, at man i truppen er blevet bedre til at fokusere på det sportslige, hvorfor der heller ikke tænkes så meget på den virak, der foregår rundt om banen.
- Jeg håber bare, at klubben får en retning. Og vi får et stabilitet, ligesom vi har nede i den sportslige nu, hvor vi har fået styr på tingene.
- Så det ville også være rart at have det hele vejen rundt omkring ovenover os også. Så der også er helt ro på deroppe, siger han.
Esbjerg kan ende med at få en pointstraf, hvis amerikanske Esbjerg Investment Ltd. og den lokale styregruppe ikke når frem til en løsning. Det kan du læse mere om her.

Esbjerg fB
CampoBet 2. division




































