2024-06-14 12:14:16

16. sæson i Everton: Coleman får ny aftale

Seamus Coleman har valgt at forlænge sin kontrakt med Everton, så klubmanden spiller sin 16. sæson på Goodison Park.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Seamus Coleman bliver i Everton.

Anføreren har valgt at forlænge sin kontrakt med klubben, så han er at finde på Goodison Park frem til næste sommer.

Dermed er han med til at spille den sidste sæson på hjemmebanen, inden at Everton tager videre.

Det er desuden Colemans 16. sæson i Everton-trøjen, og det har gjort indtryk på anføreren.

- Alle ved, hvad Everton betyder for mig, og jeg er meget stolt og beæret over at underskrive en ny kontrakt og blive ved med at spille for denne særlige klub i verdens bedste liga-

- Jeg giver alt for fodboldklubben, og jeg er bare rigtig glad for at forlænge min tid her. Jeg vil værne om og nyde hvert øjeblik.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -16. sæson i Everton: Coleman får ny aftale
Foto: Jason Cairnduff/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det er svært at tro, at det bliver vores sidste sæson på Goodison, som er sådan et specielt sted for mig og alle Evertonianere. Det vil jeg selvfølgelig gerne være en del af.

- Jeg føler stadig, at jeg kan gøre et stykke arbejde for denne fodboldklub både på og uden for banen. 

- At det er vores sidste sæson på Goodison er en god måde at gå ind i sæsonen på, men jeg ville ikke have skrevet under på kontrakten, hvis jeg ikke følte mig i stand til at bidrage til holdet, siger Seamus Coleman.

35-årige Seamus Coleman har spillet i Everton siden 2009.

Her er det blevet til 422 kampe.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce