2023-01-13 12:02:42

Morten Eskesen stopper i FC Helsingør

FC Helsingør siger farvel til cheftræner Morten Eskesen, der i stedet skal træne U18-landsholdet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCN

3 - 0

FCH

Morten Eskesen er færdig som cheftræner i FC Helsingør.

Han forlader klubben efter tre et halvt år for i stedet at blive ny U18-landstræner i DBU.

Eskesen kom til FC Helsingør fra Randers FC, hvor han var assistenttræner, og han ser tilbage på en god tid i NordicBet Liga-klubben.

- Det har været 3,5 fantastiske år i FC Helsingør, og jeg er både glad og stolt over det arbejde jeg har lavet heroppe i Helsingør, siger Morten Eskesen i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Morten Eskesen stopper i FC Helsingør
Foto: Claus Fisker/Clausfisker/Ritzau Scanpix

- Jeg efterlader klubben stabilt i top-6, og nu ser jeg frem til at blive en del af landstræner gruppen i DBU. Her kan jeg være med til at bidrage positivt, og jeg glæder mig til at komme i gang med samarbejdet med alle klubber.

FC Helsingør får Daniel K. Pedersen som midlertidig cheftræner, men klubben forventer at have en permanent afløser klar inden for de kommende uger.

FC Helsingør overvintrer som nummer fem i NordicBet Ligaen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCN

3 - 0

FCH

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce