2023-06-02 13:45:00

Tidl. Brøndby-spiller er tilbage i DK: Vil rykke Helsingør i Superligaen

Ferhan Hasani skal tørne ud for FC Helsingør fra næste sæson, og den tidligere Brøndby-spiller siger til bold.dk, at tiden i Brøndby fik ham til at sige ja til FC Helsingør. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

SØN

3 - 2

FCH

Midtbanespilleren Ferhan Hasani er tilbage i dansk fodbold. 

Fra næste sæson skal den tidligere Brøndby-spiller nemlig spille i NordicBet Ligaen for FC Helsingør, da nordmakedoneren har skrevet under på en toårig kontrakt. 

bold.dk har talt med Hasani om skiftet, og de gode minder fra dansk fodbold har fået ham til at vende tilbage. Han var en del af Brøndby fra 2013 til 2015.

- Jeg er meget glad for at være tilbage i Danmark. Jeg havde en rigtig god tid i Brøndby, og da jeg forlod Brøndby, kunne jeg mærke, at jeg elskede at leve i Danmark. 

- Da Helsingør kom på banen, var jeg ikke i tvivl. De fortalte mig om projektet, og de ville have mig, og så var det nemt at skrive under, siger Ferhan Hasani til bold.dk.

Var der andre klubber ind i billedet?

- Det kom hurtigt. Jeg vidste ikke, hvad der skulle ske i mit liv, men min agent fandt noget. Han talte med nogle klubber, men det bedste var FC Helsingør. 

- Jeg ville ikke vente for længe, fordi der er mange klubber, der ikke ved, hvad de skal på transfervinduet. FC Helsingør var den hurtigste klub, og det er tæt på København, hvor jeg har familie, og jeg vil gerne bo tæt på dem. 

Vil hjælpe klubben i Superligaen
Hasani har nu kontrakt med FC Helsingør til sommeren 2025, og han vil gerne gøre FC Helsingør til Superliga-mandskab igen. 

- Klubben har nogle ambitioner, og de vil gerne have, at jeg motiverer de unge spillere og giver min erfaring videre. 

- Jeg vil gerne hjælpe klubben med at komme op i Superligaen. Jeg tager dertil af flere grunde, men jeg håber, at jeg kan hjælpe mine holdkammerater og holdet i 1. division, siger Ferhan Hasani til bold.dk.

Den nye FC Helsingør-spiller står noteret for 35 Superliga-kampe for Brøndby, og efter Brøndby-tiden har han tørnet ud for nordmakedonske Shkendija, saudiarabiske Al-Raed, finske HJK og albanske FK Partizani. 

Senest har Hasani været kontrakt i Shkendija, hvor han også var kaptajn. 

FC Helsingør er nummer fem i NordicBet Ligaen, og søndag venter der et opgør mod Sønderjyske. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

SØN

3 - 2

FCH

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce