2023-01-20 11:50:54

Rutineret angriber får ny kontrakt i FC Köln

FC Köln og Mark Uth har fået papir på hinanden frem til 2025, efter angriberen har sat sin signatur på en ny kontrakt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 16. runde

FT

FCK

7 - 1

WBR

For tredje dag i streg har Bundesliga-klubben FC Köln forlænget med en spiller.

Først med den østrigske landsholdsspiller Florian Kainz, derefter med reservemålmanden Matthias Köbbing og nu med Mark Uth.

Den 31-årige angribers kontrakt ville udløbe til sommer, men nu løber den indtil 2025.

Det glæder Mark Uth, der startede sin karriere i FC Köln, inden han rejste videre til hollandsk fodbold.

- Hvis man er født i Köln, og man er fodboldspiller, er det eneste mål at spille for FC Kölns førstehold. Jeg er glad for, at jeg kom tilbage, fordi det er mit hjem og føler mig godt til rette.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Rutineret angriber får ny kontrakt i FC Köln
Foto: Andreas Gebert/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg er meget glad for at fortsætte i den klub, som jeg elsker og har holdt med i 31 år, siger Mark Uth til Kölns hjemmeside.

Angriberen er et velkendt navn i tysk fodbold, hvor han tidligere har bombet kasser ind for Hoffenheim, Schalke 04 og senest FC Köln.

Uth har i Bundesligaen scoret 44 mål og lavet 29 assists i 174 kampe i Bundesligaen. For Köln har han scoret 11 mål i 53 kampe.

Han har også scoret 23 mål i 63 kampe i Æresdivisionen for Heerenveen og Heracles.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 16. runde

FT

FCK

7 - 1

WBR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce