2023-08-02 19:53:38

Achouri bænket i CL-brag: Vi skal passe på ham

Jacob Neestrup fortæller til Viaplay, at han gerne ville have startet med Elias Achouri, men at der skulle passes på ham. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 2. runde

FT

FCK

6 - 3

BRE

Jacob Neestrup havde gerne set, at Elias Achouri skulle starte på banen i onsdagens kamp mod Breidablik. 

Den nye FCK-kant starter dog på bænken, og det skyldes, at han skal spares lidt efter en hård start, fortæller Jacob Neestrup til Viaplay. 

- Vi ville gerne have startet med Achouri, men vi bliver nødt til at tage højde for hans load, og derfor reducere hans spilminutter, og det giver så mulighed for, at Orri kan komme ind at vise, hvor dygtig en 9’er, han er. 

Har han haft fysiske problemer? 

- Han er kommet direkte fra Viborg og er blevet kastet ind i det hele med en masse rejseri og kampe. 

- Der er bare blevet sendt nogle signaler fra hans krop, men han er med i dag for at kunne gøre en forskel, hvis han kommer på banen, men vi er også nødt til at passe lidt på ham, fortæller Neestrup til Viaplay. 

Kampen mellem FCK og Breidablik starter onsdag klokken 20.00. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 2. runde

FT

FCK

6 - 3

BRE

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce