2026-02-11 22:24:23

Brüchmann tager skraldet: Intet pres fra FCK

Medianos chefredaktør tager ansvaret for den store forvirring omkring forskellige versioner af interviewet med Sune Smith-Nielsen. Det var en kæmpe fejl at klippe det ud, siger Peter Brüchmann til Bold.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCK

1 - 2

FCN

De sure, gamle mænd på Nedre C.

Sune Smith-Nielsens interview med Mediano har vakt en del opsigt, fordi FCK’s sportsdirektør i en snak om pres og præstationer ifølge flere lagde ansvaret over på nogle af de mest trofaste tilhængere.

Interviewet blev udgivet i slutningen af sidste uge og har fået endnu en omgang fokus i denne uge, fordi en del af den oprindelige podcast pludselig var klippet ud.

Og her lægger Medianos chefredaktør Peter Brüchmann sig fladt ned.

- Det her er en kæmpe fejl fra min side. Sådan noget skal man ikke gøre, men jeg er ked af, at det bliver opfattet, som om man kan presse os, siger Brüchmann til Bold onsdag aften.

- Det, der skete, var ikke, at jeg blev presset. Udsendelsen kom ud, hvorefter FCK’s presseafdeling hørte det og sagde, at det var de ikke så glade for. Jeg vælger så at redigere det ud, og det skulle jeg aldrig have gjort, hvorfor vi også har lagt den oprindelige fil tilbage.

- Jeg tager skraldet, for det er en individuel fejl af mig, så det skal ikke ligge Medianos medarbejdere til last, at man tror, at vi kan lade os presse.

Siden er den oprindelige version af interviewet inklusive passagen om de ’sure, gamle mænd’ blevet uploadet – både som podcast og i en videoversion på Youtube.

Fuldstændig fejlvurderet
Mediano har på egen hjemmeside beskrevet forløbet og forklaret, at ændringen skete, efter FC Københavns presseafdeling havde reageret.

Her lyder det:

- FC København har ingen redigeringsret, og disse samtaler er altid aftalt til at være live-on-tape. Men da udsendelsen var ude, udtrykte FC Københavns presseafdeling bekymring for, at passagen ville ramme skævt i det samlede billede. Det lyttede vi til, og jeg tog beslutningen om at lave en ny version efter, at den oprindelige samtale havde været ude et par timer.

- Jeg sammenligner det med, når jeg selv har givet interview på skrift, og jeg får citater til gennemsyn. Ind imellem får jeg sagt nogle ting, som jeg vitterlig har sagt, men som ser uskønne ud på skrift og beder om en anden formulering, og det bliver for det meste imødekommet, når budskabet er det samme, Her var der ikke sådan en aftale (om gennemsyn), men jeg imødekom ønsket uden, at nogen pressede mig.

242676
Foto: Rasmus Jensen/Gonzalesphoto/Ritzau Scanpix

Peter Brüchmann fejlvurderede med egne ord fuldstændig, hvordan udtalelserne fra Sune Smith-Nielsen ville blive modtaget.

- Man kan høre i udsendelsen, at jeg siger: ’Pas nu på, du ikke laver en Bertel Haarder’, som refererer til Sunes interview efter Esbjerg-kampen i december, hvor han var ret ophidset og lagde sig ud med mange.

- Vi talte også om det efter udsendelsen, men det jo, fordi jeg er blevet så gammel og ualmindeligt dårlig en journalist, at jeg ikke opfatter, hvor stor opstandelse det vil vække, og det er en fejlvurdering fra min side. Jeg har været tabloidjournalist i mange år, så jeg burde jo kunne se det.

- Da vi talte om det efter interviewet, var ingen af os opmærksomme på, at det kunne være specielt farligt, så det er FCK’s presseafdeling, der siger: ’Det der er vi ikke så glade for’, og der begår jeg en fejl, men det var vitterligt ikke et pres a la ’Kan du ikke godt sådan og sådan’.

- Det er det faktisk ikke, for præmissen er netop, at det er live-on-tape, så det er mig, der laver en individuel fejl, siger Peter Brüchmann.

Men hvis FCK siger ’Det er vi ikke så glade for’, er det vel i hvert fald et indirekte pres?

- Jeg ved ikke, om det bliver for journalistteknisk, hvis jeg skal forklare det her med citater til gennemsyn. Det er det, man kender på skrift, og der har jeg tit sagt nogle ting, hvor jeg har tænkt: ’Hold da op – kan du ændre det der citat til noget andet, hvor budskabet er det samme, for det kan fremstå meget hårdt’.

- Mediano er ikke et rubrikmedie. Vi har brug for, at lytterne har tillid til vores udsendelser, og at klubberne taler i kontekst, så normalt er alt fuldstændig live-on-tape, så jeg er bestemt ikke vant til at redigere ting ud, men du må jo tro på mig, når jeg siger, at det vitterligt ikke var et pres, for hvorfor skulle vi så lægge den oprindelige fil tilbage og lægge Youtube-versionen ud?

- Det er en procesfejl, som jeg på ingen måde vil forsøge at bagatellisere. Jeg vil hellere tage det fulde skrald og lade folk dømme mig.

'Kæmpe fjols'
Peter Brüchmann har en lang karriere bag sig og har blandt andet været chefredaktør på B.T..

Hvis han dengang var blevet præsenteret for dette forløb, er han ikke i tvivl om, hvad reaktionen havde været.

- Jeg ville tænke 'kæmpe fjols'. Der kan jeg sgu ikke sige så meget, siger Brüchmann med et grin.

- Jeg forstår godt, at folk peger fingre ad mig, og det er også derfor, jeg siger det her, men vil dæleme være ked af, hvis man peger fingre ad Mediano som medie og siger, at vi lader os presse af en Superliga-klub, for det er ikke tilfældet.

- Jeg tager den fuldstændig på mig og er primært ked af det på vores medarbejderes vegne. Jeg forstår godt, at forløbet vækker undren og forvirring.

Peter Brüchmann understreger, at det her ikke er sket tidligere og heller ikke kommer til at gentage sig.

- Vi har aldrig prøvet det før, og jeg har lært så meget af denne fejl, så hvis nogen skulle løfte et øjenbryn, vil jeg aldrig gøre det igen. Jeg vil understrege, at præmissen er, at det er live-on-tape. Sådan har det altid været, så det her er en enkeltstående fejl.

Netop ordene ’Sure, gamle mænd’ gjaldede fra tribunerne i Parken, da FC København onsdag aften slog Viborg med 2-1 i første pokalsemifinale.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCK

1 - 2

FCN

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce