3F  Superliga -FCK-boss om Robert Skov: Det må I se
Foto: Uwe Anspach/AP/Ritzau Scanpix
2024-09-03 00:28:29
Foto: Uwe Anspach/AP/Ritzau Scanpix

FCK-boss om Robert Skov: Det må I se

Sune Smith-Nielsen var ikke meget for at kommentere på en mulig Robet Skov-retur, da Bolds reporter fangede ham foran Parken.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

FCM

2 - 1

FCK

Robert Skov er fri på markedet, efter hans kontrakt i den tyske Bundesliga-klub Hoffenheim udløb tidligere på sommeren.

I den forbindelse kunne Bold tilbage i slutningen af juli fortælle, at han i den grad var et emne i FC København, som han tidligere har repræsenteret med bravur.

I 2018/19-sæsonen lykkedes den nu 28-årige dansker således med at slå Ebbe Sands Superliga-rekord fra 1997/98, da han på vanvittig vis scorede 29 mål i en sæson.

Men er han stadig et emne på Østerbro? Det spurgte Bolds udsendte reporter om, da han fangede Sune Smith-Nielsen foran Parken sent mandag aften på Deadline Day.

- Det er … det må I se. 

- Det kan jeg ikke sige noget om, lød det således fra sportsdirektøren, som dog godt ville sætte lidt ord på de to sene tilgange Pantelis Hatzidiakos og German Onugkha.

- Ja, det er to spillere, vi er rigtig glade for. Det var to positioner, vi var opmærksomme på, at vi skulle kigge på, og vi har fået to rigtig dygtige spillere ind, så det glæder vi os til, fortæller FCK-bossen.

Hvordan har din dag været, og hvor meget gang har der været i telefonen?

- Den startede meget før, at I (pressen, red.) kom her. Vi har også siddet andre steder og arbejdet, og det har ikke bare været her til morgen. Det har været nogle hektiske 3-4 dage.

Den plan, I havde i morges, er den lykkedes? Var det her de to handler, I forventede ville ske?

- Det tror jeg næsten godt, at vi kan sige ja til.

Du har tidligere fortalt i et interview med os på Bold, at I mandag ved midnat ville stå styrket. Har I gennemført det?

- Jamen, det snakker vi om i morgen. Nu skal jeg hjem og sove, det har været en lang dag, fortæller Sune Smith-Nielsen. 

Du kan se interviewet med sportsdirektøren i videoen.

Robert Skov nåede at spille 72 kampe for FCK, hvori det lykkedes ham at lave 34 mål. 

Fordi at kantspilleren er kontraktfri, kan FCK godt lave en aftale med ham uden for transfervinduet.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

FCM

2 - 1

FCK

Annonce

23 kommentarer

Se kommentarer
Annonce