2023-09-30 08:18:39

FCK er ramt i forsvaret: Diks er i klar bedring

Jacob Neestrup fortæller, at Kevin Diks er i klar bedring, men kampen mod FCM er en postgang for tidligt for hollænderen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 10. runde

FT

FCK

0 - 2

FCM

Når FC København lørdag tager imod FC Midtjylland er det kun med to midtstoppere i truppen i form af Denis Vavro og Valdemar Lund.

David Khocholava, Nicolai Boilesen og Kevin Diks er alle på skadeslisten, men sidstnævnte ventes snart klar igen.

- Kevin er i klar bedring, men den her kamp er en postgang for tidligt for ham, så vi håber, at han i stedet kan spille en rolle i kampen mod Bayern München eller i Aarhus næste søndag. Vi har heldigvis en stærk og bred trup, siger Jacob Neestrup til fck.dk.

Cheftræneren er generelt glad for de strenge, som FCK har at spille på, og han ser frem til lørdagens duel.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK er ramt i forsvaret: Diks er i klar bedring
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- FC Midtjylland-kampen er endnu en stor kamp for os i denne periode, og vi glæder os til at være tilbage i Parken efter fire meget forskellige udekampe i træk.

- Konkurrencen i truppen er ekstrem på mange positioner, og jeg er meget tilfreds med den måde, som spillerne byder sig til på, uanset om det er 90 minutter eller 15 minutter på banen, siger Neestrup.

Der er kampstart i et udsolgt Parken klokken 15.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 10. runde

FT

FCK

0 - 2

FCM

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce