2023-06-03 09:29:44

FCK siger farvel til flere spillere før guldfest - ingen officiel afsked med Larsson

FC København siger søndag farvel til Carlos Zeca, Kalle Johnsson og Marko Stamenic, som alle forlader klubben. Der bliver dog ingen officiel afsked med lejespillerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 32. runde

FT

FCK

1 - 1

RAN

Der kommer gang i den søndag i Parken, da FC København runder sæsonen af og skal fejre endnu et dansk mesterskab.

Men det bliver på samme tid også et farvel til flere spillere, som ikke fortsætter i klubben efter denne sæson.

FCK har nemlig meldt ud, at de før kampen vil sige officielt farvel til Carlos Zeca, Kalle Johnsson og Marko Stamenic, som alle tager afsked med hovedstadsklubben.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK siger farvel til flere spillere før guldfest - ingen officiel afsked med Larsson
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

Det gør Mohamed Daramy og Jordan Larsson dog også, men der bliver ikke en officiel afsked med de to lejespillere, skriver FCK.

Zeca og Stamenic har fået fremtiden på plads, da de fortsætter i henholdsvis Panathinaikos og Røde Stjerne, mens Johnsson skal på jagt efter et nyt mål at stå i.

Det er søndag klokken 17:00, at FC København sparker sæsonens sidste kamp i gang mod Randers FC.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 32. runde

FT

FCK

1 - 1

RAN

17 kommentarer

Skriv kommentar
annonce
annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce