2023-05-30 01:23:10

Jordan Larsson er målløs over FCK-fansene: Aldrig oplevet lignende

Jordan Larsson fortæller til bold.dk under mesterskabsfejringen på Frederiksberg Rådhus, at han aldrig har oplevet noget lignende. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i København
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

FCK

1 - 1

RAN

Jordan Larssons første mesterskab i karrieren blev vundet mandag aften. 

Samtlige FCK-spillere tog turen fra Viborg til Frederiksberg Rådhus, hvor tusindvis af fans var mødt op for at fejre mesterskabet med holdet. 

Inde på rådhuset tog bold.dk sig en snak med Jordan Larsson, der nærmest var målløs over de imponerende fans. 

- Det er helt fantastisk. For mig er det mit første mesterskab, og det er helt vildt at fejre foran de fantastiske fans. 

- Man vil gerne bidrage, og jeg vil gerne hjælpe holdet, og det er det, jeg har gjort. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Jordan Larsson er målløs over FCK-fansene: Aldrig oplevet lignende
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

- Det føles fantastisk at lave mål i dag, og så vandt vi også titlen, så det er fantastisk. 

- Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Det stadion og de fans, vi har, er helt fantastisk. 

Kommer du nogensinde til at glemme det her?

- Aldrig! Aldrig nogensinde!, fortæller Jordan Larsson foran de tusinde fans inde på Frederiksberg Rådhus.

Jordan Larsson vender efter denne sæson tilbage til Schalke 04, hvor han er lejet, medmindre det bliver til et permanent skifte. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

FCK

1 - 1

RAN

Annonce

22 kommentarer

Se kommentarer
Annonce