2025-06-26 09:49:04

Officielt: FCK køber Pantelis Hatzidiakos

FC København har købt Pantelis Hatzidiakos fri i Cagliari og givet ham en treårig aftale. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LUR

0 - 0

FCK

For to uger siden kunne Bold fortælle, at FC København var tæt på at nå til enighed med Pantelis Hatzidiakos om en permanent aftale. 

Nu er købet officielt. 

FCK oplyser på sin hjemmeside, at de har købt Hatzidiakos af italienske Cagliari og udstyret ham med en aftale frem til sommeren 2028. 

Det er sportsdirektør Sune Smith-Nielsen ganske godt tilfreds med: 

- Vi er glade for, at aftalen er faldet på plads, og det er lykkedes at få lavet en god aftale for os som klub.

- Samtidig har det været positivt at opleve, hvor meget Pantelis selv har været interesseret i at fortsætte i København. Han er en moden spiller, som vi kan se flere spillere læne sig op ad i fremtiden i forhold til at skabe et solidt forsvar.

- Pantelis har været en vigtig spiller i den netop overståede sæson, hvor han fra start tog ansvar og viste et højt niveau. 

- Vi havde fokus på at skabe et solidt defensivt fundament sidste sommer, og det lykkedes vi med. Pantelis var en af de spillere, som bidrog til den udvikling, siger Sune Smith-Nielsen.

Pantelis Hatzidiakos spillede 40 kampe for FCK i den forgange sæson, hvor klubben vandt The Double.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LUR

0 - 0

FCK

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce