Der er røde tal i selskabet bag FC København.
I hvert fald i Parken Sport og Entertainments halvårsregnskab for 2025, hvor selskabet netop har præsenteret et underskud 91,8 mio. kr. før skat.
Her er det værd at bemærke, at FCK’s store salg af Victor Froholdt til FC Porto ikke er medregnet.
Det er samtidig en markant forskel i forhold til samme periode sidste år, hvor selskabet havde et overskud på 38,8 mio. kr.
Det store underskud skal blandt andet ses i lyset af blot én afholdt koncert i Parken i år mod hele seks koncerter sidste år. Derudover har 2025 været præget af større investeringer i Parken samt udvidelse af badelandet Lalandia i både Billund og Søndervig.
Artiklen fortsætter efter billedet

Samtidig er øgede transferudgifter i FCK også en stor del af forklaringen.
Det sker efter et halvår, hvor sportsdirektør Sune Smith-Nielsen tilbage i januar lejede Diant Ramaj og gjorde Robert Silvas aftale permanent, mens man i begyndelsen af sommerens transfervindue har brugt store summer på spillere som Youssoufa Moukoko og Dominik Sarapata.
Derudover blev lejeaftalerne med både Pantelis Hatzidiakos og Marcos Lopez gjort permanente.
I alt står transferaktiviteter for et minus på 44,8 mio. kroner mod et minus på 21,8 mio. kr. i samme periode sidste år.
CL kan forgylde Parken
Selvom det første halve år byder på et underskud, forventes der fortsat sorte tal på bundlinjen, når hele året gøres op.
Parken Sport og Entertainment fastholder således forventningerne om et overskud på 100-150 mio. kroner - en forventning, som der ikke blev ændret på trods det store salg af Victor Froholdt, der kan løbe helt op i 171 mio. kroner.
Onsdag aften kan til gengæld forandre meget.
Aktuelt er der således budgetteret med kvalifikation til Europa League, og derfor kan selskabet stå foran en millionindsprøjtning af de helt store, hvis FC København formår at besejre FC Basel og dermed sikre sig en plads i Champions League-ligaspillet.
Sker det, vil det sikre indtægter for minimum 250 mio. kr. og føre til en voldsom opjustering i forhold til de nuværende forventninger.
Parken Sport og Entertainment har fortsat en forventning til omsætningen på 1600-1700 mio. kr. i 2025, efter den samlede omsætning i første halvår udgjorde 646,6 mio. kr. - en fremgang på 13,4 mio. kr. i forhold til samme periode sidste år.
FC København og FC Basel spillede i sidste uge 1-1, inden returopgøret i Parken spilles onsdag aften klokken 21.00.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

FC København
3F Superliga






































