William Kvist er blevet tvunget ud af bestyrelsen i FCK.
Det oplyser han i et opslag på sin personlige Facebook-profil.
- 'Fodboldkampe vindes i bestyrelseslokalet' som Don Ø engang sagde. Derfor var det med enorm stolthed, jeg trådte ind i Parken, Sport & Entertainments bestyrelse i 2019 for også her at være klubbens mand.
- Og derfor gør det ligeså ondt, at jeg i går blev bedt om ikke at genopstille. Ejerkredsen ønsker ikke længere min tilstedeværelse. Jeg forstår deres ønske. For jeg har ikke været nem at have i bestyrelsen, skriver Kvist og fortsætter.
- Jeg har kæmpet mod kun at se FCK som en forretning. Vi skal fx ikke udbetale udbytte, når vi har faciliteter på 10’eren, der trænger til en kærlig hånd og tribuner i Parken, vi ikke må hoppe på.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg har kæmpet for, at FC København først og fremmest skal betragtes og behandles som en fodboldklub. Et fodboldflagskib, der på et stærkt økonomisk fundament dominerer sin liga, spiller i Europa hvert år og forvalter en rig og vigtig kulturarv som byens hold med landets bedste fans og KB-rødder helt tilbage til 1876.
- Den kamp har jeg ikke kunne vinde. Uanset, hvor hårdt jeg har tacklet igennem. Nu må andre tage over. Mit officielle bidrag til klubben slutter her. Men min kærlighed har ingen ende. Jeg er og vil altid være FC Københavner. Nu igen som fan. Dér, hvor det hele startede. For mere end tre årtier siden, lyder det fra William Kvist.
FCK bekræftede tidligere på tirsdagen, at William Kvist ikke genopstiller til bestyrelsen, som han ellers har været en del af siden 2019.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga



































