2026-09-02 19:29:48

Steinlein bekræfter mulig Franculino-afgang

Claus Steinlein bekræfter over for TV 2 Sport, at Franculino kan være på vej videre. Lad os se, om han er her i morgen, lyder det fra FCM-bossen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

I dag d. 2. sep 20:00

AGF

vs

FCM

Bold har onsdag løftet sløret for, at FC Midtjylland og Trabzonspor er tæt på at nå til enighed om Franculino. 

I løbet af de seneste dage har den tyrkiske storklub flere gange budt på den 22-årige angriber, men nu er de så småt ved at nærme sig hinanden. 

FCM-profilen var egentlig en del af kamptruppen til onsdagens brag mod AGF, men det er ikke længere tilfældet, skriver TV 2 Sport.

Over for mediet bekræfter Claus Steinlein desuden, at det har noget at gøre med en mulig transfer.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Steinlein bekræfter mulig Franculino-afgang
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Som regel er der ild, når der også er lidt røg. Men det er klart, at der er en grund til, at han ikke er at se på kampbanen. 

- Det var meningen, at han skulle med, men det er gået lidt stærkt det sidste halve døgn. Vi må se, hvad der sker, om han er her i morgen, siger FCM-bossen.

Podcast Cover

Superligaens dyreste salg og køb på 24 timer

Hattrick | Afsnit 11

FC Midtjylland slog på 24 timer både Superligaens transferrekord for dyreste køb og salg. Sent i nat blev Dario Osorio nemlig sendt til Crystal Palace.

Læs mere
-14:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

I dag d. 2. sep 20:00

AGF

vs

FCM

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce