2024-01-11 09:59:55

Gigovic smigret over Bundesliga-interesse

Ifølge Fotbollskanalen hilser Armin Gigovic interessen fra Bundesligaen velkommen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

1 - 4

AaB

FC Midtjyllands Armin Gigovic er på blokken i Freiburg.

Sådan lød det i Tyske Bild i december.

Og den nyhed er ikke gået hovedpersonens næse forbi. 

- Selvfølgelig er det dejligt, at et hold fra Bundesligaen viser interesse. 

- Der er skrevet meget, men jeg prøver bare at påvirke, hvad jeg kan, og det er på banen. Vi får se, hvor det fører hen. Nu er jeg i Midtjylland, og det går godt der, siger han til svenske Fotbollskanalen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Gigovic smigret over Bundesliga-interesse
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Ag Tanaka fra Fortuna Düsseldorf er angiveligt førsteprioriteten for klubben, mens Gigovic samt Ardon Jashari fra FC Luzern også nævnes som mulige kandidater..

Gigovic er i øjeblikket at finde på en lejeaftale i FCM, da midtbanespilleren midlertidigt har fået sin kontrakt ophævet i russiske Rostov på grund af krigen i Ukraine.

Midtbanespilleren står noteret for 41 kampe for FCM med et mål og to oplæg til følge.

Tidligere har Gigovic spillet 10 kampe for OB, mens han også kan skrive 15 landskampe for Sveriges U21-landshold på sit CV. Midtbanespilleren er anfører for de svenske talenter.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCM

1 - 4

AaB

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce