FC Midtjylland har fredag præsenteret en ny CEO.
De har nemlig ansat Jonas Lygaard, der tidligere har været adm. direktør i Sønderjyske.
Læs nyheden her, hvor bestyrelsesformand, Claus Steinlein, også sætter ord på ansættelsen.
Jonas Lygaard ser frem til at tilslutte sig FC Midtjylland, som har gang i noget rigtig godt. Det er en attraktiv klub at komme til.
- FC Midtjylland står et stærkt sted i sin udvikling. Klubben har et solidt fundament, dygtige medarbejdere og en tydelig ambition om hele tiden at flytte sig. Jeg ser et stort potentiale i at bygge videre på det arbejde, der allerede er gjort og samtidig bringe erfaringer og perspektiver fra den internationale sportsbranche i spil, siger 48-årige Jonas Lygaard.
Særligt attraktivt har det været at komme ind i en klub, der bestræber sig på at bruge data.
- FC Midtjylland er kendt for en datadreven tilgang, særligt i forhold til spillerekruttering og analyse. Den tilgang skal også spille en vigtig rolle i den kommercielle udvikling, hvor indsigt og data kan styrke arbejdet med både partnerskaber, fans og den samlede forretning.
Jonas Lygaard har tidligere haft roller hos blandt andet EA SPORTS og KONAMI, hvor han har stået for globale partnerskaber og kommercielle samarbejder med nogle af verdens største klubber.
Senest har han været ansat hos den danske software- og teknologivirksomhed Auditdata.

Dommerformand erkender ni VAR-fejl
Hattrick | Afsnit 97Danmark er endnu en gang uden dommere ved en stor slutrunde, og samtidig viser nye tal, at Superligaen har haft flere VAR-fejl end målsætningen.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga

































