Rayan Bardghji fortsætter karrieren i FC Nordsjælland.
Den 15-årige offensivspiller blev mandag sat i forbindelse med et skifte til Farum-klubben, og tirsdag morgen er det så blevet officielt.
Rayan Bardghji har skrevet under på en treårig aftale med FC Nordsjælland, og han starter som en del af U19-truppen.
Bardghji har senest været i FC København, men den 15-årige offensivspillers aftale med FCK udløb, så han har skrevet under med FCN på en fri transfer.
Nordsjællands akademidirektør er glad for tilgangen af Rayan Bardghji:
- Vi er glade for at kunne tiltrække en spiller som Rayan, for det understreger, at vi kan tilbyde et udviklingsmiljø, som selv de mest talentfulde unge spillere ser som det rigtige næste skridt i deres karriere.
- Det er en stor cadeau til alle de dygtige mennesker i vores akademi og det store arbejde, de laver hver dag. Det forpligter os samtidig til at blive ved med at skubbe standarderne for, hvad unge spillere kan opnå hos os
- I Rayan ser vi et uomtvisteligt talent med et kæmpe potentiale og det rette mindset til at nå helt til tops. Vi tror fuldt og fast på, at han har evnerne og viljen til at udvikle sig til en profil – og vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at støtte ham og hjælpe ham på den rejse. Vi glæder os til at følge hans næste skridt i vores miljø, siger Jacob Penalver.
Svenskeren Rayan Bardghji er bror til Roony Bardghji, som denne sommer er skiftet fra FCK til Barcelona.
Rayan Bardghji scorede i sidste sæson hele 21 mål i U17-ligaen for FCK's unge løver.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Nordsjælland
3F Superliga































