2023-08-13 07:30:00

Perfekt Superliga-start for FCN: Top seks er fortsat vigtigste mål

Selv om FC Nordsjælland har vundet tre kampe ud af tre mulige og fortsat er med i Europa, er målsætningen, at klubben skal ende i top-6, fortæller Johannes Hoff Thorup til bold.dk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

RAN

0 - 5

FCN

FC Nordsjælland har fået en perfekt start på Superliga-sæsonen og fik torsdag et godt udgangspunkt på den europæiske scene mod FCSB torsdag.

Det er en tilværelse, der er ny for den unge trup med at skulle spille så mange kampe, som tilfældet kan ende med, såfremt det ender med et europæisk gruppespil.

I Superligaen ligner det også umiddelbart, at det bliver et ‘Two-horse race’ mellem FCN og FCK, men mesterskabet er ikke den overordnet ambition, fortæller cheftræner Johannes Hoff Thorup til bold.dk.

- Superligaen er selvfølgelig vigtig for os, og i særdeleshed efter 22 kampe er det vigtigt at være på den rigtige side af den streg. 

- Det er stadigvæk vores vigtigste målsætning for sæsonen at komme i top-6, og så griber vi det an stille og roligt derfra, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Perfekt Superliga-start for FCN: Top seks er fortsat vigtigste mål
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Alligevel indrømmer cheftræneren dog, at det kan ende med, at den målsætning bliver ændret undervejs, som kampene bliver spillet.

- Vi kan godt se, at vi er konkurrencedygtige, og vi er gode, så det kan også godt være, at vi rækker ud efter mere, men vi bliver også lige nødt til at tage den her start på sæsonen sådan lidt bid for bid.

De mange kampe giver ikke bekymring

Conference League-kvalifikationskampen mod FCSB torsdag var den første i fem år for FCN.

Og hvis det lykkes at gå videre i Europa, venter der mange kampe, men det bekymrer ikke Hoff Thorup.

- Det ser jeg som en helt naturlig udvikling i det, vi vil som klub. Det er det, vi har arbejdet hårdt for at få lov til. Der er absolut intet brok herfra. 

- Det er de her aftenener, vi vil ud at opleve. Det er de her aftenener, vi skal have vores unge drenge ud i så mange som muligt. 

- Vi har heldigvis en bred og stærk trup, men det kan også godt være, at vi skal rotere i kampen mod Randers (søndag, red.) for at holde alle i gang og have alle mand friske, så det er bare en præmis, hvis vi skal udvikle os som klub og spille med, hvor det er sjovt. Det er sådan, vi ser på det, afslutter han.

FCN møder Randers på udebane søndag klokken 14.00.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

RAN

0 - 5

FCN

Annonce

18 kommentarer

Se kommentarer
Annonce