2. division -Stor FC Roskilde-profil om fremtid: Fristet af sydeuropæisk interesse
2023-06-10 06:30:00
Foto: Ole Walldo

Stor FC Roskilde-profil om fremtid: Fristet af sydeuropæisk interesse

Andreas Hermansen har besluttet sig at sige farvel til FC Roskilde efter otte år i klubben. Han siger til bold.dk, at der er interesse fra en del danske klubber samt en enkelt klub i Sydeuropa. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 32. runde

FT

FCR

1 - 0

HIK

25-årige Andreas Hermansen har oplevet meget med FC Roskilde igennem de seneste otte år, men efter sæsonen er det slut for den erfarne forsvarer. 

Hermansen siger til bold.dk, at han kan mærke, at der er en del klubber, der viser interesse. 

- Der er både noget over, på samme niveau som FC Roskilde og under. Jeg har også en mulighed i udlandet. 

- Der er en masse op at vende. Det handler om, hvordan jeg passer ind i setuppet, og hvordan pakken er, siger Andreas Hermansen til bold.dk. 

Det kan være, at Hermansen ender med at pakke kufferten, da en klub i Europa har vist interesse, og han er fristet af at sige ja. 

- Det er faktisk i Sydeuropa. Det kunne være meget sjovt at prøve en anden kultur.

- Det skal være den rigtige pakke, men det kunne være sjovt at udleve sin drøm i et andet sted. Det er måske lidt mere attraktivt, når man har prøvet noget uden for landets grænser.

Kan være med i 1. division
Hermansen har tidligere spillet i NordicBet Ligaen med FC Roskilde, og det kan også blive aktuelt for ham at spille i den næstbedste række i Danmark.

- Jeg har selv spillet i 1. division engang, så jeg ved, hvad det handler om, men jeg skal nok bruge et par uger på at tilvænne mig tempoet, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg kan, hvis der dukker noget op, siger Hermansen til bold.dk og tilføjer.

- Det kunne være sjovt at komme op i niveau, men det er pakken og projektet, der skal afgøre det. Jeg har mange erfaringer i en ung alder. Jeg har haft mange forskellige trænere, og man møder mange forskellige mennesker og lærer at håndtere det. 

Forsvareren står noteret for hele 114 kampe for FC Roskilde.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 32. runde

FT

FCR

1 - 0

HIK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce