2026-01-31 09:32:45

Victor Jensen opereret: Færdig for sæsonen

Victor Jensen er blevet opereret for en slem knæskade. Hovedpersonen siger selv, at han er færdig for sæsonen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 21. runde

FT

HEE

1 - 1

UTR

Victor Jensen må desværre se til fra sidelinjen i et godt stykke tid. 

Utrecht-danskeren er blevet ramt af en slem knæskade, som han nu er blevet opereret for.

Det oplyser han selv. 

- Det var enden på min sæson på grund af en slem knæskade. Jeg er desværre ude i et godt stykke tid. 

- Min operation er gået godt, og jeg glæder mig til at komme i gang med min genoptræning, så jeg kan komme endnu stærkere tilbage. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Æresdivisionen -Victor Jensen opereret: Færdig for sæsonen
Foto: Fc Volendam V Fc Utrecht/Anpsport/Ritzau Scanpix

- Tak for alle beskeder og den støtte, jeg har modtaget, skriver han på Instagram. 

25-årige Victor Jensen havde ellers gang i en rigtig flot sæson, hvor han nåede 11 scoringer i 16 kampe. 

Tilbage i august blev han belønnet af landstræner Brian Riemer, der udtog ham til landsholdet. Her endte han dog med at melde afbud på grund af en skade, der endte med at holde ham ude helt indtil slutningen af november. 

Her fik han comeback, men nu står han altså foran endnu en lang pause, der som minimum holder ham ude resten af sæsonen. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 21. runde

FT

HEE

1 - 1

UTR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce