2024-10-10 16:20:39

Islandsk Serie A-angriber frikendt for seksuelt overgreb

Fiorentinas islandske angriber Albert Gudmundsson er blevet frikendt for seksuelt overgreb, skriver han på sin Instagram-profil. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 8. runde

FT

LEC

0 - 6

FIO

Albert Gudmundsson er blevet frikendt for seksuelt overgreb. 

Det skriver den islandske Fiorentina-spiller på sin Instagram-profil. 

Gudmundsson blev sidste år siget for at have begået et overgreb på en natklub i Reykjavik, men er i dag blevet frikendt af retten i samme by. 

Islændingen fortæller i forbindelse med frifindelsen, at der har været hårdt for ham mentalt. 

- Uskyldig! Det er en klare konklusion, som domstolen i Reykjavik i dag har fundet frem til. Selvom jeg hele tiden har været overbevist om, at sagen ville få et positivt udfald, er jeg meget lettet nu.

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie A -Islandsk Serie A-angriber frikendt for seksuelt overgreb
Foto: Massimo Pinca/Reuters/Ritzau Scanpix

– Det har været et hårdt år, hvis jeg skal være ærlig. Det har ikke været nemt at håndtere det mentalt, men jeg har lært, at min familie og venner betyder alt for mig. Jeg er dem evigt taknemlig. 

– Slutteligt vil jeg gerne gøre det klart, at jeg aldrig vil støtte nogen form for vold. Som far til to børn, herunder en lille datter, håber jeg inderligt, at denne sag ikke vil forårsage skade på andre kvinder, som er ægte ofre for vold.

- Nu kan jeg komme videre med mit liv og fokusere på det, jeg er bedst til, skriver Gudmundsson.

Den 27-årige angriber er udlejet fra Genoa til Fiorentina sæsonen ud. 

Han står noteret for 37 landskampe for Island. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 8. runde

FT

LEC

0 - 6

FIO

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce