Tirsdag har Fredericia oplyst, at Christian Ege Nielsen forlader klubben efter denne sæson.
Ifølge klubben har der været dialog mellem Fredericia og anføreren gennem foråret, og beslutningen om at stoppe samarbejdet to år før tid er taget i enighed og forståelse.
Stig Pedersen, direktør i Fredericia, fortæller, at han klubben ikke har ønsket at stå i vejen for Ege Nielsens fremtidsplaner.
- Christian har givet alt i alle de år han har været i FC Fredericia. Vi skylder ham en stor tak for indsatsen og han har været et enestående omdrejningspunkt i dagligdagen. Vi havde gerne set Christian fortsætte kontraktperioden ud og vi holder døren åben og håber at se Christian tilbage på et senere tidspunkt i en anden rolle.
- Vi vil savne Christian og det bliver specielt at han ikke er til stede ved den kommende opstart. Vi ønsker Christian alt godt og held og lykke med det næste kapitel i sit fodbold liv, udtaler direktøren.
Christian Ege Nielsen opnåede i løbet af sin tid i Fredericia at spille 310 kampe for førsteholdet. Han kom til klubben i sommeren 2012, hvor han skiftede fra Brabrand.
Artiklen fortsætter efter billedet

Fem andre forlader klubben
Udover Christian Ege Nielsen vinker Fredericia også farvel til fire lejespillere, som vender tilbage til deres respektive klubber.
Marcus Hannesbo har været på leje fra AaB siden januar, han vender tilbage til Aalborg efter 12 kampe for Fredericia.
Oscar Hedvall vender retur til Silkeborg, han har ligeledes været i Fredericia siden januar. Han nåede at spille 14 kampe i klubben.
Christian Tue og Tobias Anker vender begge retur til FC Midtjylland. Tue har de seneste to sæsoner været i Fredericia, hvor det blev til 59 kampe for klubben. Anker har været udlejet i hele denne sæson, hvor han fik 33 kampe.
Også Peter Makrillos forlader klubben ved kontraktudløb. Fredericia oplyser desuden, at der stadig forhandles med Oliver Olsen og Nikolaj Ritter om deres fremtid i klubben.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Fredericia
Betinia Liga


































