2026-04-12 14:38:00

Medie: Ny målmandsskade i Fredericia

Etienne Green er ifølge Fredericia Dagblad blevet skadet i FC Fredericia, og dermed er der atter skadesproblemer på målmandsposten for Superliga-holdet. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

FCF

2 - 2

VB

FC Fredericia og Vejle Boldklub mødes mandag i et lokalbrag i Superligaen.

Fredericia skal fortsat kæmpe for at holde sig over stregen, mens holdet fra Nørreskoven jagter vitale point for at mindske afstanden til Silkeborg på 11. pladsen.

I den seneste Superliga-kamp var Valdemar Birksø tilbage i Fredericia-målet efter en skade, som gav Etienne Green tre kampe som substitut i Birksøs fravær.

Nu er der igen skadesproblemer på målmandsposten i Fredericia, da Etienne Green er blevet skadet.

Det fortæller cheftræner Michael Hansen til Fredericia Dagblad.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Medie: Ny målmandsskade i Fredericia
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Han spillede i en future cup-kamp i tirsdags, og der fik han noget med knæet. Det er hævet, så vi ved ikke ret meget. Det kan gå i hver retning, og vi tror på, det bliver bedre, men vi frygter også, at det ikke gør, fortæller Hansen til lokalavisen.

Tidligere på ugen var ingen af keeperne på træningsbanen, men der er ingen grund til bekymring ifølge cheftræneren.

- Valdemar er klar. Vi sparer ham, så han ikke træner en helt uge i træk. Vi skal lige finde den rette dosering. Han står på mandag, medmindre der selvfølgelig sker et eller andet uventet.

Fredericia skal rejse sig mod Vejle, da de senest tabte mod OB. 

FC Fredericia tager imod Vejle Boldklub mandag klokken 19.00 hjemme på Monjasa Park.

Podcast Cover

Nørgaard færdig i rødt og hvidt

Hattrick | Afsnit 80

Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.

Læs mere
-15:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

FCF

2 - 2

VB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce