2022-05-19 11:47:11

18-årig sendte Esbjerg ud: Det er uvirkeligt

Fremad Amager-talentet Henrik Meister scorede de to mål, der definitivt sendte Esbjerg ned i 2. division, og det er stadig ikke rigtig gået op for ham.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 30. runde

FT

EFB

2 - 3

FAM

11'
10
Emil Holten
Mål
17'
20
Mads Larsen
Mål
34'
21
Mads Aaquist
Mål på straffe
61'
22
Henrik Meister
Mål
65'
22
Kevin Conboy
Rødt kort
70'
22
Christoffer Palm
To gule kort
89'
23
Henrik Meister
Mål

- Det var helt vildt.

18-årige Henrik Meister blev onsdag aften den helt store helt for Fremad Amager, efter han blev indskiftet i pausen af den vitale bundgyser mod Esbjerg ved stillingen 2-1 til vestjyderne.

Meister scorede efter en times spil til 2-2, inden han i overtiden afgjorde det hele med målet til 3-2.

- Det er lidt uvirkeligt at stå op og have afgjort den her kamp. Det var en fed kamp at komme ind i, og det var selvfølgelig fantastisk at score de her to mål.

- Vi vidste, at den her kamp kunne sende Esbjerg ned i 2. division, og vi kunne sikre os overlevelse. Det var en fantastisk oplevelse, fortæller Meister til bold.dk dagen derpå.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -18-årig sendte Esbjerg ud: Det er uvirkeligt
Foto: Mikkel Berg Pedersen/Freelance/Ritzau Scanpix

Kæmpe fest, men droppede bytur

Mens mange Fremad Amager-spillere formentlig er en smule klatøjede torsdag efter at have fejret klubbens overlevelse i NordicBet Ligaen det meste af natten, er det ikke tilfældet med Henrik Meister.

- Det var en kæmpe fest i omklædningsrummet. Folk havde det sjovt, hyggede sig og var pisseglade.

- Mange af drengene tog i byen og hyggede sig, mens andre tog hjem. Jeg var én af dem, der tog hjem, for byen er sgu ikke lige mig. Min mor holdt sig vågen og ventede på mig derhjemme, så det var dejligt, fortæller Henrik Meister.

Fremad Amager-bussen var hjemme omkring klokken 1 i nat, men Meister tog altså hjem og har med egne ord sovet pragtfuldt, selvom den vilde oplevelse rumsterede i hovedet.

Det unge angrebstalent havde ikke regnet med, at han ville få så lang tid på banen.

- Jeg troede ikke, at jeg ville komme ind i pausen. Jeg troede, jeg ville få de der 10-20 minutter, men så lavede coach den indskiftning i pausen, og det giver også selvtillid, at han tror på mig. At det så gik sådan, gør det bare endnu bedre.

- Holdkammerater og staben har været rigtig stolte, og familien og venner har skrevet. Det har været helt vildt, og det er stadig ikke helt gået op for mig, siger Henrik Meister til bold.dk.

Fremad Amager har stadig to kampe tilbage af sæsonen, hvor klubben trods en turbulent sæson nu altså er sikret overlevelse i 1. division.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 30. runde

FT

EFB

2 - 3

FAM

11'
10
Emil Holten
Mål
17'
20
Mads Larsen
Mål
34'
21
Mads Aaquist
Mål på straffe
61'
22
Henrik Meister
Mål
65'
22
Kevin Conboy
Rødt kort
70'
22
Christoffer Palm
To gule kort
89'
23
Henrik Meister
Mål
Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce