Ikke mange kan sige, at de har scoret på karrierens allersidste spark, men det kan Domenico Criscito.
Den 36-årige italiener lægger støvlerne på hylden efter denne sæson med Genoa, og i sæsonens sidste Serie B-kamp fredag aften blev Criscito skiftet ind i overtiden for at få de sidste minutter på banen.
Det blev dog endnu mere perfekt, da Genoa til allersidst fik et straffespark, som Domenico Criscito naturligvis scorede til 4-3 på.
- Kære fodbold. Alting har en ende. Jeg vidste, dette øjeblik ville komme – det øjeblik som alle fodboldspillere når til før eller siden.
- Jeg har mange ord at sige, men vil forsøge at gøre det kort. Tak til alle de folk, der har været med mig på denne lange og spændende rejse. Tak til min familie, min kone og mine børn, som jeg har været i stand til at overføre min passion for Genoa til, sagde Domenico Criscito i en tale på stadion efter kampen.
Genoa, der også skiftede Morten Frendrup ind, var allerede sikret oprykning til Serie A.
Domenico Criscito annoncerede egentlig sit karrierestop tilbage i november 2022, men vendte kort tid senere hjem til Genoa efter et kort ophold i Toronto.
For Genoa er det i alt blevet til 291 kampe, mens Domenico Criscito for russiske Zenit står noteret for 224 optrædener.
26 landskampe for Italien blev det til for venstrebacken.


Genoa
Serie B






























