OB fik aldrig forløst Jakob Breums store potentiale, men det er Go Ahead Eagles godt i gang med.
Klubben ligger aktuelt nummer syv i Æresdivisionen, og det har 21-årige Breum en stor del af æren for.
Foreløbig har U21-landsholdsspilleren i denne sæson noteret sig for otte mål og seks oplæg i 23 kampe.
- Det har været fantastisk at se Jakobs udvikling, siger Oliver Antman til Bold.
- Fra første dag kunne jeg tydeligt se hans kvaliteter, og at han har potentialet til at blive en klassespiller, og ligesom med mig selv klikkede det bare lige pludselig.
- Han spiller virkelig, virkelig godt og scorer mål og assisterer. Det er en fornøjelse at spille med ham, og vi har en god relation både på og uden for banen, lyder det fra Antman.
Breum forlod OB i sommeren 2023 efter 51 førsteholdskampe for fynboerne.
Oliver Antman rykkede fra FC Nordsjælland til Go Ahead Eagles i sommer og blev dermed også holdkammerater med Aske Adelgaard og Søren Tengstedt.
- Det var dejligt for mig, at der var nogle skandinaviske spillere. Det gjorde min start hernede lettere, siger Antman, der også personligt oplever stor succes.


Go Ahead Eagles
Æresdivisionen


































