Greuter Fürth skal have ny træner.
Jan Siewert er nemlig blevet fyret, og det er han langt fra den eneste Fürth-træner, der er blevet i indeværende sæson.
I oktober røg den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger på porten, og hans efterfølger, Leonhard Haas, fik kun fire kampe, før det så var Siewerts tur.
Heller ikke han fik manifesteret sin plads på sidelinjen, så nu skal Greuther Fürth ud for at finde den fjerde træner, der kan sikre overlevelsen i 2. Bundesligaen, hvor klubben huserer tre point over nedrykningsstregen.
- Vi tog denne svære beslutning om at give holdet et nyt boost til den sidste del af sæsonen, siger sportsdirektør Stephan Fürstner til Fürths hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jan har lagt en masse energi ind i holdet over de sidste par måneder og spillet en stor rolle i at sikre, at vi kigger ind i at blive i ligaen. Desværre har vi ikke været i stand til at tage det sidste skridt i løbet af de seneste par uger.
- Vi takker Jan for hans utrættelige indsats og ønsker ham alt det bedste i fremtiden.
Jan Siewert smækker ikke med døren i forbindelse med sit exit, men sender i stedet varme ord i retning af holdet.
- Jeg er stadig sikker på, at ‘Kløverbladet’ overlever i ligaen, og jeg vil krydse fingre for holdet, staben og alle involverede, fortæller Siewert ligeledes på klubbens hjemmeside.
Find stillingen i den næstbedste tyske række lige her.

Greuther Fürth
Tyskland 2. Bundesliga



































