I slutningen af januar kom der en ærgerlig nyhed fra Bundesliga-klubben Hamburger SV.
Oprykkerne kunne fortælle, at de havde suspenderet Jean-Luc Dompé på ubestemt tid, efter han blev stoppet i sin bil af politiet med alkohol i blodet.
Tirsdag melder klubben, at kantspilleren fortsat vil være suspenderet fra kamp i den her uge, mens han også har modtaget en rekordstor sekscifret bøde.
Det skriver HSV på sin hjemmeside.
- Jeg er klar over, at en simpel undskyldning ikke er nok. Jeg formåede absolut ikke at leve op til min rollemodelstatus.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg begik alvorlige fejl, og selvfølgelig vil jeg bære de fulde konsekvenser.
- Jeg forstår skuffelsen hos klubben, trænerstaben og alle de fans, der har støttet mig indtil nu. Jeg er utrolig ked af det. Jeg er også ked af, at jeg svigtede holdet, har Jean-Luc Dompé fortalt klubbens ledelse til et møde tirsdag.
Det er anden gang, at Jean-Luc Dompé bliver suspenderet af HSV.
Første gang var i 2023, hvor han var involveret i en trafikulykke under et gaderæs.
Det kan du læse mere om her.

Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!
Drømmeklubben | Afsnit 5Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.
Læs mere
Hamburger SV
Bundesliga
































