2026-02-27 09:58:00

Det kribler i Mike Jensen: Sindssygt fedt at komme i gang

Selv om HB Køge-profilen Mike Jensen er fyldt 38 år, fortæller han i et interview med Bold, at det fortsat bobler i maven, når han går ind i en kampuge 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

HOB

1 - 1

HBK

Mike Jensen og HB Køge indleder fredag aften forårssæsonen i Betinia Ligaen, når de i en direkte bundduel gæster Hobro IK.

HB Køge indtager aktuelt en plads under nedrykningsstregen, men Mike Jensen er fortrøstningsfuld forud for foråret.

- Jeg er optimistisk og synes, vi står et godt sted, men der er meget hårdt arbejde, der venter. Men det er også det, man lærer at nyde. Det er det sjove, når der er noget på spil, fortæller han til Bold.

Selvom den rutinerede midtbanespillers dåbsattest har rundet 38 år, er fodboldglæden fortsat intakt.

- Det er altid fedt. Det er glæden ved at spille fodbold, der driver det, sammen med at komme ned til holdkammeraterne hver dag.

- Sammen med holdet og føle, at man udvikler sig og får en form for mestringsfølelse, så det er det, der stadig driver mig, siger Jensen.

I HB Køge er Mike Jensen en af de rutinerede kræfter på et mandskab med mange unge spillere.

Lysten til at lære fra sig har indtil videre været stor i tiden hos HB Køge, og det gør sig også gældende i det kommende halvår.

- Det forestiller jeg mig også, at det bliver i foråret. Jeg glæder mig egentlig bare til at komme i gang nu. Det bliver sindssygt fedt at komme i gang. 

Det bobler stadig
Mike Jensen har tidligere spillet i klubber som Brøndby IF, Rosenborg BK og APOEL FC.

Selvom karrieren nærmer sig sin afslutning, fortæller han, at det fortsat giver et sug i maven, når han – som i dette tilfælde – går ind i en uge med afgørende kampe.

- Jeg nyder det hver dag og til alle kampe. Vi kan godt blive enige om, at jeg er i efteråret af min karriere som minimum, så det sætter jeg pris på. Men glæden er der stadig. Jeg kan mærke, at det kribler i kroppen, fordi det er kampuge.

- Der er stadig ting, der bobler i maven, når man går ind i sådan noget, og det er stadig det, som driver det, slutter han.

Mike Jensen skiftede til HB Køge i vinteren 2021 og har siden spillet 144 kampe for svanerne. 

Han har kontrakt med klubben frem til sommeren 2026.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

HOB

1 - 1

HBK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce