Joachim Rothmann er færdig i HB Køge.
NordicBet Liga-klubben oplyser tirsdag, at de er blevet enige med Joachim Rothmann om at stoppe samarbejdet et halvt år før kontraktudløb.
- Joachim har været en markant profil for os, men skader har spændt ben for både ham og os gennem de seneste halvandet år.
- Vi har flere dygtige unge spillere, vi gerne vil give spilletiden i offensiven til og det sammenholdt med Joachims kontraktsituation gør det her til den rigtige løsning for både HB Køge og Joachim, siger sportsdirektør i HB Køge Auri Skarbalius til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Joachim Rothmann kom til klubben fra FC Nordsjælland i sommeren 2021 på en lejeaftale, der året efter blev vekslet til en permanent kontrakt.
Det blev til i alt 70 kampe med 17 mål og 8 oplæg til følge gennem hans 3,5 år i klubben.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
HB Køge
Betinia Liga

































