2025-01-07 12:03:46

HB Køge ophæver med Rothmann

HB Køge og Joachim Rothmann er blevet enige om at stoppe samarbejdet et halvt år før kontraktudløb.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Joachim Rothmann er færdig i HB Køge.

NordicBet Liga-klubben oplyser tirsdag, at de er blevet enige med Joachim Rothmann om at stoppe samarbejdet et halvt år før kontraktudløb.

- Joachim har været en markant profil for os, men skader har spændt ben for både ham og os gennem de seneste halvandet år. 

- Vi har flere dygtige unge spillere, vi gerne vil give spilletiden i offensiven til og det sammenholdt med Joachims kontraktsituation gør det her til den rigtige løsning for både HB Køge og Joachim, siger sportsdirektør i HB Køge Auri Skarbalius til klubbens hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -HB Køge ophæver med Rothmann
Foto: HB Køge

Joachim Rothmann kom til klubben fra FC Nordsjælland i sommeren 2021 på en lejeaftale, der året efter blev vekslet til en permanent kontrakt. 

Det blev til i alt 70 kampe med 17 mål og 8 oplæg til følge gennem hans 3,5 år i klubben.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce