AC Horsens befinder sig i noget af en krise.
Ét point i de seneste seks kampe i NordicBet Ligaen er det blevet til, og mandag kom et nyt lavpunkt med et svidende nederlag på Capelli Sport Stadion.
HB Køge smadrede Horsens med hele 5-0, og selv om Mike Jensen mener, at hjemmeholdet var bedst, burde der nok ikke være fem måls forskel i den kamp.
Det siger HB Køge-anføreren til Bold.
- 5-0 var ikke retvisende, men jeg synes nu nok, vi havde fortjent sejren. Jeg synes, vi var jævnt bedre end Horsens bortset fra et kvarter i slutningen af første halvleg, men 5-0 var måske lige i overkanten i forhold til spil og chancer.
- For en gang skyld var vi det effektive hold, som leverede lidt over det populære expected goals. Nu skal man ikke lægge alt over på xG, men der har været kampe, hvor vi egentlig har leveret ret godt, men har tabt alligevel. Vi har manglet den her effektivitet for ofte, siger Mike Jensen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Oplevelsen var noget speciel i anden halvleg, hvor HB Køge bare scorede og scorede.
- Det blev lidt en mærkelig kamp, og i hvert fald efter 3-0-målet mistede Horsens nok lidt modet, men de havde stadig bolden en del, og så fik vi gang i en rigtig stærk kontrafase.
- Horsens havde bolden mere end os i anden halvleg, men det var effektiviteten, der gjorde den helt store forskel, siger Mike Jensen.
Positiv grådighed kan blive vigtig
HB Køge har trods storsejren kun fire point ned til Næstved under stregen.
- Vores målscore er frygteligt dårlig, og det kan jo blive tæt til sidst, så derfor er det fint at få nogle mål på kontoen, men vi skal lave flere endnu, for den er stadig dårlig, siger Mike Jensen.
HB Køge har -21 i målscore, mens Næstveds er -15.
- Jeg kan virkelig godt lide det der med, at selv om der stod 3-0, og kampen måske var dræbt, at man så stadig spiller efter clean sheet og at score flere måde - den der positive grådighed.
- Man vil stadig gerne have lidt mere, og kampen skal ikke bare spilles ud, fordi der mangler 20 minutter, og man mere eller mindre har vundet. Det var godt at se den indstilling.
Mike Jensen er ikke decideret overrasket over, at HB Køge kæmper i den tunge ende.
- Vi vidste, at det ville blive udfordrende, og med vores unge hold havde vi nok set for os, at vi kunne være en del af denne bundstrid. Det er vi, og det kommer vi sikkert til at være til sidste spillerunde, så det bliver koncentration og vilje hele vejen.
- Selv om vi lige har vundet 5-0 og har et lille hul ned til stregen, så vil jeg råde os selv til at beholde ydmygheden og arbejde stenhårdt, for vi er langt, langt fra at være i mål, siger Mike Jensen til Bold.
HB Køges næste opgave er lidt af en gyser ude mod Næstved på søndag.
AC Horsens, som fredag tager imod Hillerød, har otte point ned til Næstved under stregen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
HB Køge
Betinia Liga
























