NordicBet Liga-klubben HB Køge har forstærket sig med den alsidige svensker Andreas Bengtsson, der har hele 199 førsteholdskampe for Halmstad på CV'et.
Bengtsson, der både kan spille back og kant, siger til HB Køges hjemmeside, at han ser frem til at tørne ud for Daniel Aggers tropper.
Det bliver dog også en udfordring.
- Det er en stor forandring for mig. Jeg forlader min comfortzone – min barndomsklub, min familie, mine venner – for at prøve noget nyt af, og jeg glæder mig virkelig til det.
- Jeg kommer hertil for at spille kampe og udvikle mig. Jeg glæder mig til at lære dansk fodbold at kende og komme i gang med at spille med mine nye holdkammerater, siger 26-årige Bengtsson.
Svenskerens primære position er venstre back.
HB Køge er lige nu nummer syv i NordicBet Ligaen, og Daniel Agger og co. har seks point op til Sønderjyske på sjettepladsen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
HB Køge
Betinia Liga


































