Den tidligere Hedensted-spiller Daniel Kristoffersen er netop skiftet til italienske ASD Rondinella Marzocco, der huserer i den femtebedste række, i Firenze, og søndag kan han komme i aktion mod Mazzola Valdarbia.
Den danske kantspiller siger til bold.dk, at et mål i debuten vil være helt perfekt.
- Det vil være en helt perfekt historie at komme ind til sin debut i Italien og score et mål på hjemmebane.
- Der er kun italienere hernede, og så kommer ham fra Danmark og laver mål i første kamp. Det vil være perfekt, siger 20-årige Daniel Krisfoffersen til bold.dk.
Kristoffersen siger, at kampen på søndag betyder noget ekstra.
- Det er på hjemmebane, så det er endnu bedre. De har et fedt stadion. Det bliver fedt at opleve rigtig italiensk fodbold og få nogle kampe på CV’et.
Artiklen fortsætter efter billedet

20-årige Kristoffersen arbejder ved siden af for at supplere deltidskontrakten i Firenze-klubben, og han har gjort det godt til træningerne.
Det er gået så godt, at den italienske klub allerede inden hans første kamp har tilbudt ham et længere samarbejde.
- Jeg er bare glad for, at de har været så søde at lægge den aftale på bordet. Hvis jeg ikke tager hjem til Danmark på sommerferie, så er der mulighed for at forlænge med klubben. Det har den allerede givet udtryk for.
Danskeren slår fast, at klubben har taget imod ham med åbne arme.
- Der er mange, der har spurgt ind til, hvorfor jeg er endt her. Jeg tror også, at de er glade for, at der sker noget nyt, og der kommer et friskt pust.
- Både trænerne og spillerne har spurgt ind til mig, og jeg kører til og fra træning med en holdkammerat. Det er skidefedt, siger Daniel Kristoffersen til bold.dk.