2024-08-27 10:07:59

Tidligere AGF-profil skifter til Hertha Berlin

Jon Dagur Thorsteinsson skifter fra belgiske Leuven til Hertha Berlin.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. Bundesliga - 4. runde

FT

KAI

3 - 4

HBE

Hertha Berlin har sikret sig den tidligere AGF-profil Jon Dagur Thorsteinsson, som skifter til den tyske storklub fra Leuven.

Det skriver 2. Bundesliga-klubben på sin hjemmeside.

For to år siden skiftede islændingen fra netop AGF til belgiske Leuven, som spiller i den bedste række.

Her nåede han på 76 kampe at score 20 mål og lægge op til 11.

Artiklen fortsætter efter billedet

2. Bundesliga -Tidligere AGF-profil skifter til Hertha Berlin
Foto: Hertha Berlin

Med et år tilbage af kontrakten i det belgiske skal Jon Dagur Thorsteinsson nu prøve kræfter med den tyske hovedstadsklub, som har udstyret ham med en aftale til 2027.

- Jeg er meget stolt og glad for at være her. På dette tidspunkt i min karriere var det umuligt at takke nej til en sådan klub.

- Mit største mål er at vende tilbage til Bundesligaen med Hertha BSC. Jeg vil gerne hjælpe holdet, så godt jeg kan, siger han til klubbens hjemmeside.

25-årige Jon Dagur Thorsteinsson nåede i sin AGF-tid 100 kampe for Aarhus-klubben.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. Bundesliga - 4. runde

FT

KAI

3 - 4

HBE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce