Hillerød Fodbold har gennem flere sæsoner ikke haft et 'hjem'.
Klubben måtte ikke spille sine kampe på Secma Ground i Hillerød, og derfor har man i løbet af de seneste tre og en halv sæson blandt andet spillet på Helsingør Stadion.
Men det er slut nu.
Hillerød oplyser nu, at man vender hjem til klubbens rigtige hjemmebane, Secma Ground, i sommerperioderne.
- Vi glæder os enorm meget til igen at blive en mere fast del af Hillerød, og vi har arbejdet målrettet på det i lang tid. Det er her, vi kommer fra, og det er her, vi hører til.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det betyder meget for hele klubben og vores udviklingsmuligheder, at vi har en hjemmebane, hvor alle dem, der holder af klubben, kan komme på stadion og følge holdet.
- Samtidig giver det os nogle muligheder for at forme rammerne for oplevelsen for både tilskuere og sponsorer langt bedre, siger bestyrelsesformand Jesper Lolk-Nielsen.
Secma Ground vil nu i sommerperioderne blive omringet af mobile tribuner, så fansene kan komme tæt på begivenhederne.
Men senere på året vil man være nødt til at rykke tilbage til Helsingør Stadion, da der ikke er banevarme og stadionlys i Hillerød.
Hillerød oplyser på sin hjemmeside, at kampen mod Esbjerg fB i Betinia Ligaen bliver den første på Secma Ground, efter at man er vendt hjem.
Opgøret spilles den 1. august.

Betinia Liga
Hillerød




































