Kun med Bold+
Lyngby, AaB, AC Horsens, Hvidovre og Esbjerg.
En række Superliga-kendinge byder sig til i 1. division, og så er der Hillerød.
Nordsjællænderne har skrabet 23 point sammen i 12 kampe, så straks over halvvejs inde i grundspillet ligger Hillerød helt aktuelt til en Superliga-billet.
- Det vil være håbløst at sige andet, end at det selvfølgelig er mere end godkendt. Nu har vi været alle 11 hold igennem, og vi har hævet vores bundniveau og også lagt på i toppen, men jeg synes også, at der er mere at gå på.
- Vi prøver at skrabe så mange point som muligt sammen, så vi ikke skal ud i de sidste kampe i grundspillet, før vi får en indikation af, hvor tæt vi eventuelt er på top-6.
- Nu har vi i hvert fald givet os selv et rigtig godt udgangspunkt, siger Hillerød-direktør Jackie Rasmussen.
Hillerøds budget er cirka blevet 17-doblet på seks år, men det er formentlig stadig i bund-3 i 1. division.
Det fortæller ret meget om klubbens rejse.

Betinia Liga
Hillerød