2023-02-17 10:17:39

74-årige Warnock er tilbage: Vil kun arbejde ti uger om året

Neil Warnock er glad for at være tilbage som manager for Huddersfield, og den erfarne englænder fortæller, at han kun ville komme tilbage for en klub, som han elsker. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 33. runde

FT

HUD

2 - 1

BIR

74-årige Neil Warnock er tilbage som manager for en engelsk klub. 

Tidligere på ugen blev han præsenteret som ny manager for Huddersfield, der kæmper i bunden af Championship. 

Og den karismatiske manager glæder sig over udfordringen i en klub, han senest var manager for fra 1993-1995. 

- Det er en god udfordring. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Championship -74-årige Warnock er tilbage: Vil kun arbejde ti uger om året
Foto: Matthew Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg har altid troet, at hvis jeg kom tilbage, så ville det være i slutningen af februar. Jeg vil kun arbejde ti uger om året.

- Hvis jeg er ærlig, så skulle det være en klub, som jeg elsker - som Huddersfield, QPR eller Cardiff, siger han på et pressemøde.

Huddersfield er næstsidst i Championship med fire point op til overlevelse. Warnocks første udfordring er på lørdag, hvor de møder Birmingham på hjemmebane. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 33. runde

FT

HUD

2 - 1

BIR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce