

Lørdag aften tog Islands landshold en særdeles vigtig 2-0-sejr på udebane mod Montenegro.
De tre point sikrede Åge Hareides tropper en lille gruppefinale mod Wales på tirsdag, hvor vinderen er klar til playoff om oprykning til Nations Leagues A-lag.
De to mål i Islands sejr blev sat ind af de to tidligere FCK-spillere Orri Oskarsson og Isak Bergmann Johannesson.
Efter opgøret blev de to målscorede hyldet af en anden tidligere Superliga-spiller; Jon Dagur Thorsteinsson.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi nåede ikke at spille så meget, som vi havde forventet. Banen var som den var, men vi fik det bedste ud af det.
- Det var et flot mål fra Orri, og så formåede vi at afslutte det til allersidst. Det var bare helt genialt, siger den tidligere AGF'er, inden snakken falder på Isak Bergmann Johannesson:
- Det er også fantastisk for Isak, at han formår at lukke kampen for os. Han mål var også genialt, siger han til Fotbolti.
Islands kamp mod Wales sparkes i gang i Cardiff tirsdag klokken 20:45.


Island
UEFA Nations League B



































