









Italien leverede ligesom Danmark tirsdag aften en gedigen VM-fiasko.
Italienerne tabte til Bosnien-Hercegovina efter straffesparkskonkurrence og misser dermed det tredje VM i træk.
Landstræner Gennaro Gattuso ville ikke tale om sin fremtid efter kampen, men det ville målmandslegenden Gianluigi Buffon, der arbejder som team manager omkring Italiens landshold.
- Det er en følsom situation, og vi skal have tid til at træffe de rigtige beslutninger.
Den sportslige sæson slutter i juni, så indtil da står vi (ham selv og Gattuso, red.) til rådighed for forbundet, sagde Buffon ifølge Football Italia efter kampen.
Buffon understregede samtidig, at skuffelsen over endnu et glippet VM er enorm.
- Det her gør virkelig ondt, og det betyder, at vi risikerer ikke at tænke klart, så jeg stopper her. Vi er her til juni, og derefter må vi se, hvordan det hele skal håndteres.
Du kan se alle 12 VM-grupper her.

Superligaens dyreste salg og køb på 24 timer
Hattrick | Afsnit 11FC Midtjylland slog på 24 timer både Superligaens transferrekord for dyreste køb og salg. Sent i nat blev Dario Osorio nemlig sendt til Crystal Palace.
Læs mere

Italien
VM kval. UEFA


























