2026-08-21 14:18:35

Kolding henter topscorer permanent

Vladislav Marozau er tilbage i Kolding IF. Sidste sæsons topscorer er blevet hentet på en permanent aftale fra den portugisiske klub FC Arouca.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 5. runde

søndag 23. aug

HBK

vs

KIF

Kolding henter klubbens topscorer fra sidste sæson, Vladislav Marozau, tilbage på en permanent aftale.

Kolding IF køber angriberen fra portugisiske FC Arouca, der spiller i den portugisiske bedste række, Primeira Liga.

I Kolding er man glad for købet af den målfarlige angriber.

- Spillere, der laver mål og er villige til at arbejde hårdt i holdets tjeneste, hænger jo ikke på træerne, så da vi fik mulighed for at få ”Moro” tilbage, og denne gang på en permanent aftale, så var det ikke nogen svær beslutning, lyder det fra Head of Football i Kolding IF, Niklas Nürnberg.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -Kolding henter topscorer permanent
Foto: Kolding IF

Den belarusiske angriber scorede i sidste sæson ti mål i Kolding-trøjen i 21 kampe og blev topscorer i klubben.

Også han er glad for at kunne vende tilbage til Kolding.

- Jeg er meget glad og stolt over at være tilbage i Kolding – sidste sæson havde jeg et fantastisk år, og jeg kunne tydeligt mærke de store ambitioner, som klubben har, lyder det fra angriberen på Koldings hjemmeside.

Kolding og Marozau skal i weekenden spille mod HB Køge i Betinia Ligaens femte runde.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 5. runde

søndag 23. aug

HBK

vs

KIF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce