Der er varslet nye tider i Liverpool, hvor Andoni Iraola skal stå i spidsen for den engelske storklub.
Det sker som følge af Liverpools afskedigelse af hollandske Arne Slot, der blev fyret efter en skuffende anden sæson i klubben.
Slot ankom til Liverpool som afløser for Jürgen Klopp og fik en stærk start med et Premier League-mesterskab i sin første sæson.
I et interview med ESPN kommenterer den tidligere manager Jürgen Klopp nu fyringen.
- Jeg er ikke tæt nok på til at kunne vurdere det. Jeg var utrolig glad for, at de vandt mesterskabet året før, og jeg aner ikke, hvad der gik galt året efter. Jeg tror ikke, at nogen var glade med sæsonen. Det var åbenlyst, men de kvalificerede sig stadig til Champions League, og det er en stor succes, siger Klopp.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg ved ikke præcis, hvad der foregik, men sidste sæson er nu også overstået, og nu kan de se fremad.
43-årige Iraola kommer til Liverpool efter tre sæsoner i Premier League med Bournemouth, som han i sidste sæson førte til en sjetteplads og dermed europæisk deltagelse for første gang i klubbens historie.
Tidligere i karrieren har han været cheftræner i klubberne AEK Larnaca, Mirandes og Rayo Vallecano.
Nu skal han stå i spidsen for Liverpool.

Sure Zorniger og europæiske drømme
Ugens Suppe | Afsnit 2Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?
Læs mere
Liverpool
Premier League
































