3F Superliga -Lyngby-angriber foran udløb: Ikke fokus på forlængelse
Foto: Dejan Obretkovic/Gonzalesphoto/Ritzau Scanpix
2023-04-15 10:28:00
Foto: Dejan Obretkovic/Gonzalesphoto/Ritzau Scanpix

Lyngby-angriber foran udløb: Ikke fokus på forlængelse

Petur Knudsen har kontraktudløb med Lyngby til sommer, og angriberen vil meget gerne blive i klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 25. runde

FT

LYN

2 - 1

ACH

Hvad skal der ske med Lyngbys Petur Knudsen efter denne sæson?

Den færøske angriber har nemlig kontraktudløb med de kongeblå til sommer, men der er endnu ikke landet en forlængelse på bordet.

Knudsen er nemlig blot vendt tilbage efter 352 dages skadeshelvede, hvor han har haft problemer med lysken, og derfor har angriberen da heller ikke en forlængelse i tankerne nu.

- Lige nu tænker jeg faktisk slet ikke over det, da jeg kun har fokus på at hjælpe Lyngby i jagten på overlevelse. Så mine tanker om fremtiden er der slet ikke. Det tager jeg til sommer, når sæsonen er slut.

- Så jeg tænker ikke over, hvad der skal ske i fremtiden, siger Petur Knudsen til bold.dk.

Har der været en dialog med Lyngby om en ny aftale?

- Vi har selvfølgelig snakket om det, men vi har jo hele tiden ikke vidst, hvornår jeg ville komme tilbage på banen igen, og om jeg ville komme til at spille. Vi kan dog se nu, at det er gået hurtigere, men vi tager alligevel først dialogen, når vi kommer til slutningen af sæsonen.

- Der er fokus på overlevelse, så vi må tage det andet senere. Vi har hele tiden kontakt med hinanden.

Knudsen har været hos Lyngby Boldklub siden sommeren 2021, og det kan sagtens blive til flere i fremtiden, slår angriberen fast.

Han har nemlig nydt sin tid i Lyngby.

Ville du være interesseret i at forlænge?

- Ja, selvfølgelig. Det er jo et dejligt sted at være i Lyngby, så det er jeg da 100 procent. Så jeg vil ikke afvise noget som helst. Jeg kan godt lide at være her, som jeg har kunnet siden dag 1, og jeg føler også, at jeg kan bidrage med noget.

- Så jeg vil slet ikke afvise, at jeg bliver her. Men jeg føler ikke lige nu, at det er tid til at tage en beslutning om fremtiden, fordi jeg skal bare nyde at være tilbage og spille nogle fodboldkampe, siger Petur Knudsen til bold.dk.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 25. runde

FT

LYN

2 - 1

ACH

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce