Lyngby har sikret sig nyt blod til målmandsposten, da David Jensen ifølge bold.dk's oplysninger fortsætter i Superliga-klubben.
Ifølge bold.dk's oplysninger har David Jensen skrevet under på en kontrakt til sommeren 2026 og vil blive præsenteret som ny mand i klubben inden for få dage.
David Jensen har forladt Istanbulspor denne vinter efter halvandet år i den tyrkiske klub. Her blev det til 47 optrædener.
Den 31-årige keeper startede karrieren i FC Nordsjælland, hvor han i 2012 var med til at vinde det danske mesterskab.
Siden har han været forbi Utrecht, FC Nordsjælland, Westerlo, New York Red Bulls, AB og FC Fredericia. Flest kampe er det blevet til i Utrecht i form af 112 styk.
David Jensen har været udtaget til det danske A-landshold flere gange, men aldrig fået debut.
Lyngby har sikret sig David Jensen, da klubben meget muligt kan sige farvel til Mads Kikkenborg i dette transfervindue.
Kikkenborg har i denne sæson leveret på et højt niveau for Lyngby og tiltrækker sig ifølge bold.dk's oplysninger interesse fra flere udenlandske klubber.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Lyngby Boldklub
3F Superliga
































